ارائه خدمات شنبه تا پنج شنبه ۹ الی ۲۱

ارائه خدمات همه روزه بدون تعطیلی ۹ الی ۲۱

فواید نوروفیدبک

آنچه در این مقاله می خوانید...

29 فایده نوروفیدبک که شما نمی دانستید

در مطالب قبلی در مورد نوروفیدبک و جزئیات آن با شما صحبت کردیم و موارد متعددی را در این زمینه خدمت شما بیان کردیم در این مطلب قصد داریم به طور دقیق و متمرکز بر روی فواید نوروفیدبک که شگفت زده تان می کند صحبت کنیم، پس همراه ما باشید.

در ادامه فواید نوروفیدبک را بیان خواهیم کرد:‌

1- افزایش تمرکز و جلوگیری از هواس پرتی

حافظه مورد استفاده در تفکر، اغلب با مسائل توجه و حافظه کوتاه مدت ارتباط دارد. با افزایش فعالیت امواج مغزی ، افراد سالم قادر به بهبود حافظه کاری خود و افزایش توجه خود به می شوند یعنی یکی از فواید باورنکردنی نوروفیدبک افزایش توجه و حافظه کاری است.

دانشمندان در تحقیقات خود دریافتند که نوروفیدبک (EEG) می تواند در بیماران مسن توجه و حافظه کاری را بهبود بخشد، در حالی که در افراد جوان تر باعث بهبود تمرکز و توجه یا به عبارتی عملکرد اجراییشان شود. این نشان می دهد که نوروفیدبک ممکن است یک راه موثر برای جلوگیری از اختلالات شناختی مرتبط با سن باشد.

2- تغییر ظرفیت و افزایش سازگاری مغز

نوروفیدبک روند پیری طبیعی را کندتر یا معکوس کند. در واقع از فواید نوروفیدبک تغییر ظرفیت مغز و افزایش سازگاری آن است. برای مثال: نوروفیدبک می تواند باعث بهبود سرعت پردازش شناختی و عملکرد اجرایی در افراد مسن شود.

3-مهارت افزایی

فایده دیگرنوروفیدبک این است که باعث بهبود عملکرد موسیقیدانان حرفه ای هنگام انجام شرایط استرس زا، افزایش مهارت های موسیقایی در کودکان، بهبود کیفیت عملکرد در بازیگران و ورزشکاران را موجب می شود.

4- بهبود حافظه کوتاه مدت و بلند مدت از فواید نوروفیدبک است

یکی از فواید نوروفیدبک این است که می تواند به بیماران مبتلا به آسیب مغزی کمک کند. مطالعه 27 نفر از افراد سالم نشان داد که نوروفیدبک مبتنی بر EEG موجب تقویت حافظه در هنگام خواب هم می شود. آموزش نوروفیدبک یا به عبارتی درمان مبتنی بر EEG می تواند یادگیری و سازمان دهی خاطرات (حافظه کوتاه مدت و بلند مدت) را بهبود بخشد

5-کمک به کاهش اضطراب و استرس

استفاده از نوروفیدبک موجب افزایش ثبات خلق و خوی، اعتماد به نفس و موجب کاهش اضطراب در عملکرد نوازندگان، رقاصان و خوانندگان می شود. نوروفیدبک همچنین می تواند برای تغییر و کنترل فرآیندهای احساسی مورد استفاده قرار گیرد.

فواید نوروفیدبک

6- کمک به درمان افسردگی

یک مطالعه کنترل شده در 10 بیمار افسردگی نشان داد که یکی از فواید نوروفیدبک کاهش پاسخ مغز به اطلاعات منفی است که در بهبود علائم افسردگی موثر است.

7- رفع بدخوابی و کمک به خواب راحت

فایده دیگر نوروفیدبک کمک به خواب سریع تر و بهبود کیفیت خواب افراد سالم است. همچنین نوروفیدبک باعث بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به بی خوابی می شود.

8- موثر برای مبتلایان به اختلال کم توجهی

در کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی، 30 جلسه آموزش نوروفیدبک (SCP) باعث بهبود عملکرد شناختی، توجه و IQ آنها می شود. این اثرات هنوز 6 ماه پس از درمان دیده می شود. این یافته ها در مطالعاتی دیگر از 38 کودک مبتلا به این اختلال هم تایید شده است.آموزش نوروفیدبک (آلفا / تتا) علاوه بر بهبود عملکرد موسیقایی در کودکان همچنین می تواند توجه پایدار آنها را نیز بهبود بخشد.

9- بهبود اختلالات یادگیری

نوروفیدبک می تواند در کودکان مبتلا به اختلال یادگیری باعث بهبود رفتار و توانایی های شناختی (مانند حافظه، توجه و نگرش) شود. مثلا در بهبود آموزش کودکان مبتلا به نارساخوانی  نوروفیدبک مفید است.

10- کمک به رشد مغزی کودکان کم توان ذهنی

از دیگر فواید نورفیدبک نقش موثر در رشد ، بهبود و حتی افزایش IQ کودکان مبتلا به غقب ماندگی ذهنی است.

11 – کمک به درمان اوتیسم

مطالعات متعدد نشان می دهند که از فواید دیگر نوروفیدبک  بهبود رفتار اجتماعی، مهارت های ارتباطی و کنترل اجرایی کودکان مبتلا به اوتیسم است.

12- بهبود آسیب های مغزی

آسیب مغزی اغلب منجر به اختلالات شناختی منحصر به فردی می شود که با تکنیک های معمول پزشکی درمان می شود. جالب توجه است که نوروفیدبک به طور بالقوه می تواند به بهبود عملکرد شناختی پس از آسیب های مغزی کمک کند.

13- کاهش علائم سکته مغزی

آموزش نوروفیدبک باعث بهبود علائم سکته مغزی مانند سرگیجه، عدم تعادل وهماهنگی می شود. همچنین باعث کاهش افسردگی، اضطراب و زنگ زدن در گوش می شود.

14- درمان اعتیاد

بهبود علائم روانی و کاهش میل به استفاده از مواد مخدر در معتادان از دیگر فواید وروفیدبک است. در یک مطالعه ای دیگر، نوروفیدبک علائم جسمی و روحی افسردگی را نیز بهبود می بخشد همچنین تمایل به استفاده از داروها را نیز کاهش می دهد.

15- کمک به مدیریت سندروم استرس پس از یک حادثه

نوروفیدبک می تواند در درمان و بهبود سندروم پس از ضایعه کمک کند.

فواید نوروفیدبک

16- کمک به درمان سندرم خستگی مزمن

از دیگر فواید نوروفیدبک این است که نوروفیدبک توانایی شناختی، سطح مهارت عملکردی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن را افزایش می دهد.

17- از بین بردن سردرد و میگرن

نوروفیدبک می تواند یک راه موثر برای کاهش دردهای ناشی از میگرن و سردرد باشد. در حقیقت درمان نوروفیدبک می تواند به میزان قابل توجهی این دردها را کاهش دهد. با این حال، کودکان مبتلا به سردرد هر12ماه یکبار نیاز به یادآوری آموزش نوروفیدبک دارند.

18- کمک تسکین درد ها

درد های مزمن بسیار سخت هستند همچنین روش های درمان آنها می تواند اعتیاد آور باشد با این حال، آموزش نوروفیدبک ممکن است درمان جایگزین قوی تر و موثرتری برای این دردها باشد.

19- درمان فیبرومیالژیا

مطالعات اخیر نشان می دهد در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا، نوروفیدبک میتواند موجب بهبود قابل ملاحظه ای در حالت خلقی، وضوح ذهنی و خواب شود.

20- کمک به کاهش وزن

طبق تحقیقات انجام شده نوروفیدبک می تواند یک درمان امیدوار کننده برای اختلالات مربوط به غذا خوردن، چاقی و میل به غذا باشد.

21- کاهش سندرم پارکینسون

نوروفیدبک در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون تنها پس از 8 جلسه تعادل بیمار را در حالت ایستاده و متحرک را بهبود می بخشد. همچنین پس از 2 جلسه نوروفیدبک می تواند ،در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون باعث بهبود در سرعت حرکت و سایر علائم حرکتی شود.

22- درمان بیماری صرع

تقریبا یک سوم از بیماران صرع به درمان های معمول بدنشان پاسخ نمی دهند. برای این بیماران، استفاده از نوروفیدبک می تواند فرکانس تشنج را حدود 70 درصد کاهش دهد.

23- کمک به درمان فلج مغزی

از دیگر فواید نوروفیدبک این است که کودکان مبتلا به فلج مغزی که دارای اختلالاتی در فعالیت های مغزی خود هستند  می تواند تقریبا بلافاصله بعد از تولد با EEG تشخیص داده شوند . با اصلاح این اختلالات توسط آموزش نوروفیدبک، کودکان مبتلا به فلج مغزی می توانند گفتار، هماهنگی فیزیکی و توانایی های عاطفی خود را بهبود ببخشند.

از آنجایی که بیماران فلج مغزی اغلب بیماریشان مجموعه ای مختلف از انواع اختلالات عملکرد مغز را در بر می گیرد. برنامه های آموزشی موثر برای هر بیمار می تواند پیچیده و وقت گیر باشد و تا حدودی توانایی درمان را محدود کند.

24- درمان اسکیزوفرنی

نوروفیدبک می تواند علائم اسکیزوفرنی را بهبود ببخشد مخصوصا در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی که به دارو پاسخ نداده بودند. این نشان می دهد که تکنیک های نوروفیدبک ممکن است یک درمان بالقوه برای اختلالات روانشناختی باشد.

فواید نوروفیدبک

25- درمان وسواس

در یک مطالعه 33 مورد از 36 بیمار مبتلا به وسواس به کمک نوروفیدبک توانستند علائم OCD خود را بهبود بخشیدند. 19 مورد از این بیماران پیشرفت هایی در درمان خود داشتند که این پیشرفت ها حدود 26 ماه طول کشید.

در مطالعاتی دیگری، دو بیمار با آموزش نوروفیدبک بهبود در رفتارهای معمول بیماری وسواسشان (مثلا شستشوی وسواس گونه) را مشاهده کردند. یکی از بیماران حتی بیشتر تحت تاثیر درمان قرار گرفت و بهبود در افسردگی و اضطراب را نیزمشاهده کرد.

26- درمان وزوز گوش

وزوز گوش با الگوهای موج مغزی خاصی همراه است که با آموزش این الگوهای غیر طبیعی، نوروفیدبک می تواند به طور کامل و با شدت وزوز گوش را بهبود ببخشد.

27- کمک به درمان علائم دیابت

دو مطالعه مواردی از بیماران دیابتی نشان می دهد که تنها 20 جلسه آموزش نوروفیدبک نه تنها کیفیت زندگی آنها را افزایش داده بلکه سطح قند خون آنها را نیز ثابت کرده است و به آنها اجازه داده تا کمتر از انسولین برای درمان علائم خود استفاده کنند.

28- درمان سندرم توره

مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از آموزش نوروفیدبک می تواند با کاهش امواج تتا مغز و افزایش فعالیت در قشر حسی و حرکتی مغز، بیماران مبتلا به سندرم توره را بهتر کنترل کند و در نهایت به کاهش یا حتی حذف کامل حرکات ناگهانی و کنترل نشده ناشی از این بیماری کمک کند.

29-  مفید و موثر برای سندرم پای بیقرار

اگر چه علت سندرم پای بیقرار ناشناخته است اما افراد مبتلا معمولا دارای الگوهای فعالیتی غیر طبیعی مربوط به مغز در محدوده فرکانس آلفا هستند. نتایج مطالعات درباره موارد مختلف نشان می دهد که اصلاح این اختلالات از دیگر فواید نوروفیدبک است در واقع نوروفیدبک می تواند راهی برای بهبود خواب و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سندرم پای بیقرار باشد.

4.6/5 - (7 امتیاز)